Brýle bez pouzdra do kabelky nepatří – nosíte dioptrické nebo sluneční brýle a cestujete s nimi do zaměstnání? Pokud je nemáte na očích po celou dobu, a ukládáte je do kabelky, do kufříku, do tašky či batůžku, budete potřebovat vhodné pouzdro na brýle dámské. Přece jen se jedná o velmi křehký výrobek, který velice snadno poškodíte poškrábáním skel nebo polámáním obroučků.
Brýle na vodácké výpravě – že se brýle nosí do zaměstnání, do školy, na nákupy a pochůzky po městě v rámci vyřizování některých administrativních záležitostí, je celkem jasné, ale brýle jsou partnerem i v přírodě. Putují s námi autem, vlakem či autobusem krajinou do různých míst, kde je potřebujeme buď jako dioptrické, anebo sluneční. Záměrně zde uvádíme i vodácká putování, protože zrak je zde velmi důležitým smyslem, a pokud nenosíme kontaktní čočky, bez brýlí se tu nelze obejít. Musíme však o ně pečovat, jako kdybychom se nacházeli doma v kuchyni při přípravě pokrmů. V první řadě je musíme zabezpečit proti zamlžování, za druhé musíme mít při sobě vhodný hadřík pro utírání prachu, vodních kapek a různých nečistot, a pak potřebujeme i pouzdro, když se ukládáme k spánku ve spacáku. Pouzdro musí být dostatečně pevné, aby i v náročném přírodním prostředí obstálo v zabezpečovací funkci.
Brýle na horské turistice – v horách, ve vyšších nadmořských výškách, je více UV záření, uvádí se, že na každý kilometr nadmořské výšky se schopnost atmosféry pohlcovat UV záření ztrácí o sedm procent, takže třeba na takové Sněžce můžete absorbovat zhruba o deset procent ultrafialových paprsků navíc. To se samozřejmě týká i našich očí, proto se vyplatí zejména do hor brát sluneční brýle s UV filtrem. A kromě brýlí samozřejmě i vhodné pouzdro, to upotřebíte například v Peci pod Sněžkou, až půjdete nakupovat potraviny nebo do restaurace na oběd, aby se brýle neválely v batohu, po kapsách nebo na stole.