Máte na domě hromosvod? Pokud ano, kdy naposledy jste se přesvědčili o tom, že je skutečně funkční? Pochopitelně tím nemáme na mysli uměle vytvořený bleskový výboj na střeše vašeho domu, abyste monitorovali jeho chování, jedná se o revize hromosvodů odborníkem – elektrikářem.
Někteří lidé se mohou domnívat, že jakmile je hromosvod nainstalován, máte jej na domě navěky, a není nutné se jej vůbec všímat. Tato naivní představa pak může vyústit v rodinnou tragédii, protože hromosvody podléhají povětrnostním a některým mechanickým vlivům a v průběhu času se mohou stát zcela nefunkčními. Co se vlastně může s hromosvodem přihodit, a proč jej nechat alespoň občas podrobit revizi?
Vliv větru – větrné poryvy nemusí být ani extrémní v podobě uragánu, aby vám poškodily hromosvod. Větrná eroze dokáže rozrušit i omítku a s hromosvodem také může pěkně zacloumat. Mohou se na něm uvolnit některé kotvicí spoje a namísto do země se pak blesk odvádí třeba do zábradlí na vaší terase.
Sníh a námraza – vlivem objemové roztažnosti ledu se rovněž mohou uvolnit či poškodit některé díly hromosvodu a vzniká podobná situace, jako v předchozím odstavci. Jistý podíl na problémech může mít i nános těžkého sněhu na střeše, který hromosvod poškodí svou vahou.
Stavební práce – hromosvodu mohou ublížit i některé pracovní činnosti, např. oprava stávající fasády nebo zateplení objektu, výměna střešní krytiny a latí, výstavba střešních oken, vikýřů či výklenků, stavební práce na domovní terase, oprava nebo výstavba chodníku podél domu atd. Takových činností je celá řada, a pokud si stavební firma nebo vy (jestliže práci provádíte svépomocí) nedáte pozor, můžete zapříčinit vážný problém, který se projeví až v budoucnu. Horší je navíc to, že nikdy nemáte tušení, kdy zrovna do vašeho domu uhodí blesk, takže na problém můžete zapomenout a dlouhou dobu se zdánlivě nic neděje.