Jedním ze základních předpokladů úspěšného provozování bazénu je filtrace. Může být (hlavně u malých nádrží) kartušová s papírovou filtrační vložkou, anebo písková. Do té pískové se vkládá křemičitý písek nebo zeolit, a pokud zůstaneme u toho písku, měli bychom vědět, že se jedná o speciální materiál s ostrými hranami, o jemné zrnitosti, nejčastěji mezi 0,6 a 1,2 mm. Takto jemný píseček pak slouží ve filtrační nádobě několik sezón, dokud se mu neobrousí hrany a není třeba jej vyměnit za nový. Opotřebený písek pak patří na smetiště, anebo s ním můžete naložit jinak. Jak?
Vytvořte dětem zahradní pískoviště – výstavbu zahradního pískoviště zvládne amatérský kutil během sobotního dopoledne. Zhotoví dřevěnou konstrukci, opatří ji penetračním nátěrem a umístí na požadované místo. Někdy stačí pouhé dva čtvereční metry, aby si tu děti dokázaly vyhrát a trávit tu svůj volný čas namísto počítačových her a sledování sociálních sítí. Hra na písku je obohatí tvořivými nápady a navíc tu mohou chodit bosé, což jim ještě posílí zdraví.
Vyřazený písek do filtrace Chlorito již nemá ostré hrany a jde o zdravotně nezávadný materiál, který je pro pískoviště zcela bezpečný. A pokud vám nějaký písek přebývá, můžete jej využít jako obsyp skalniček, okrasných dřevin či chodníčků. A v zimě se může hodit i jako posypový materiál na silnici nebo chodníky před domem, což je stále to nejlepší řešení, ve srovnání s močovinou nebo posypovou solí.
Značnou výhodou křemičitého filtračního písku je jeho vzhled, což je pro pískoviště jeden z klíčových parametrů, a také jeho velice nízká cena. Váš rodinný rozpočet to vůbec nezatíží a ještě ušetříte, pokud si pískoviště zhotovíte sami. A troufnete-li si i na dětskou houpačku, případně i na skluzavku, pak poskytnete dětem to nejlepší, co na zahradách a dětských hřištích bývá k dispozici.